Bella Skilte Cup 2012

Team CyclingShop.dk er en af de deltagende klubber i Bella Skilte Cup, som er en løbsserie for motionister for sjælland med deltagere fra 11 sjællandske motionscykelklubber. Holdet har kun deltaget i Bella Skilte Cup i 2 sæsoner, men har allerede markeret os ved bl.a. at snuppe den samlede sejr i gruppe 1 både i 2010 og 2011.

Cuppen består af 6 afdelinger, hvor der udover æren og hæderen ved placeringerne  i de enkelte afdelinger også ud fra et pointsystem er et samlet klassement individuelt såvel som for klubberne. 

Team CyclingShop.dk er også i 2012 medarrangør (sammen med DK3650) af cuppen’s 4. afdeling, som er et linieløb på en godt 17 km rundstrækning omkring Hove og Gundsømagle. 

Læs alt om Bella Skilte Cup på: www.bellaskiltecup.dk
Resultater fra Bella Skilte Cup kan ses her: http://www.bellaskiltecup.dk/?page_id=1127

Vi glæder os meget til igen at være en del af Bella Skilte Cup. Propositionerne for de enkelte afdelinger i 2012:

1. afdeling: 8/5 kl. 18.30 (Holbæk/Tølløse)
2. afdeling: 22/5 kl 18.30 (Vallensbæk CM/Ishøj CC)
3. afdeling: 9/6 kl.  09.00 (Brøndby CM) – Enkeltstart, 30 km
4. afdeling: 19/6 kl. 18.30 (CyclingShop.dk/DK3650)
5. afdeling: 7/8 kl. 18.30 (Tåstrup TIK/Amager CR)
6. afdeling: 21/8 kl. 18.00 (Haslev CM/Rødovre CK)

Rytterne er inddelt i 5 grupper efter styrke og kørehastighed. De fleste af Team CyclingShop.dk’s ryttere deltager i gruppe 1 og gruppe 2, men også i 2012 er vi  repræsenteret i gruppe 3, 4 og 5.

Gruppeinddeling i 2012 offentliggøres et par uger inden 1. afdeling, og rytternes gruppeinddeling vil til den tid kunne ses her:

Gruppe 1
Karsten Hoffmann
Kim Christensen
Lars Christophersen
Søren Klenz
Martin Palmquist
Lars Klima
Lars Christiansen
Jesper Bjerggaard
Jan Houen
Jacob Wulff
Michael Larsen
Henrik Nielsen
Dan Møller
Johnny Jensen
Bjørn Boesen

Gruppe 2
Michael Hald
Michael Olsen
Nicolaj Hebel
Jesper Bom
Morten Wraa
Niels Alsing
john Christiansen
Tim Bendtsen
Frank Licht

 Gruppe 3 
Kenneth Bendtsen
Per Larsen
Dan Jønsson
Daniel Emanuel
Lasse Rogert
John Christiansen

Gruppe 4
 
Steen Jespersen
Henrik M Nielsen

Gruppe 5

Morten Dockir
Birgitte Hoffmann